Hibschova naučná stezka (Křížová hora, Dlouhý vrch) – Žitenice
Vydejte se objevovat geologii České středohoří a dopřejte si návštěvu Hibschovi jeskyně i výhled z Křížové hory.
Okružní stezka se 13 zastaveními byla pojmenována podle Josefa Emanuela Hibsche, světově uznávaného geologa. Na trase najdete 12 křemencových balvanů, každý je pojmenován po významném vědci.
Trasa - délka, start a cíl
- Vlastní naučná stezka měří 3,5 km, s výletem přes Křížovou horu a Dlouhý vrch je to 10 km.
- Nejoblíbenějším zastavením je Hibschova jeskyně, kde stezku můžete začít. Stezka po všech zastaveních měří cca 3,5 km.
- Od osmého zastavení lze pokračovat dále po modré turistické značce a vystoupat na Křížovou horu a na Laffitovu vyhlídku, odkud je nádherný výhled na Litoměřicko a Podřipsko. Trasa má v této podobě 6,5 km. Odtud se můžete vydat dále na Dlouhý vrch Žitenickou stezkou Zemí hradů a po žluté značčce se vrátit zpět do Skalice. Tento okruh má něco přes 10 km.
Historie
Hibschova stezka vznikla v roce 1927 na popud vlastivědných pracovníků z Litoměřic a byla zaměřena na geologické zajímavosti v okolí Žitenic, hlavně na velké křemencové kameny mezi Skalicí a úpatím Křížové hory. Pojmenována je po geologovi Josefu Emanuelu Hibschovi, rodákovi z Homole, který se nejvíce zasloužil o geologické poznání Českého středohoří. Jednotlivé křemencové bloky pak byly nazvány po zasloužilých přírodovědcích a vlastivědných pracovnících.
Zastávky
Hibschova jeskyně
Vydejte se objevovat geologii České středohoří a dopřejte si návštěvu Hibschovi jeskyně i výhled z Křížové hory.
Hibschova jeskyně je uměle vytvořená pískovcová jeskyně, která vznikla těžbou kamene a písku. Má dva vstupy, několik metrů chodeb i větší sál.
Je volně přístupná, a můžete si ji s baterkou celkem pohodlně projít. Obvykle tu najdete i držátka na svíčky. Terén není náročný ani nebezpečný a často v ní můžete spatřit i netopýry.