Vláček.jpeg

Museální železnicí do Zubrnic a pěšky na Bukovou horu

Vydejte se historickým vláčkem a turistickou linkou T3 z Ústí nad Labem přes Velké Březno do Zubrnic, odkud je možné podniknout pěší výlet na Bukovou horu.

Zubrnická museální železnice, označovaná také jeko turistická linka T3, jezdí několikrát denně a to vždy během víkendů a svátků od dubna do konce října. Cesta do Zubrnic ze střekovského nádraží v Ústí nad Labem trvá cca 40 minut a během cesty nabízí řadu zajímavých výhledů. V Zubrnicích stojí za první návštěvu místní Železniční muzeum, kde je ke shlédnutí funkční modelové kolejiště, historická dopravní kancelář, historické drezíny a drážní stroje. Samotná ves Zubrnice je z velké části součástí Muzea v přírodě (označováno také jako skanzen), který přibližuje život na vsi přelomu 19. a 20. století. Tvoří jej soubor staveb lidové architektury a k vidění je dobová studna a statky na návsi, obchod, mlýn u potoka, škola za kostelem, sušárna, špýchary, stodoly, kaple či kostel.

Výlet do Zubrnic je možné si prodloužit o výstup na Bukovou horu. Ze Zubrnic můžete vyrazit po červené či zelené turistické trase. Volíme červenou trasu. Cesta je dlouhá přibližně 4,5 km a vede půvabnou přírodou s různorodou faunou i florou. Navíc je po cestě možné spatřit pozůstatky zaniklé osady Stará Homole. Po výstupu na Bukovou horu Vás uvítá věž televizního vysílače. Ta je výraznou dominantou Českého středohoří. Jako vyhlídka, ale tato věž neslouží a tak je třeba pokračovat dále po červené až na místní Humboldtovu vyhlídku. Z té je krásný výhled do údolí řeky Labe a na okolní vrcholky Českého středohoří. Zpět sejděte po zelené, která se na poslední 1 km napojí opět na červenou. Do Ústí nad Labem se pak můžete vrátit opět Zubrnickou museální železnici nebo linkovým autobusem, který jezdí přímo z návsi v Zubrnicích.

Délka trasy: 9 km
Náročnost: mírná až střední

Trasa na mapách.

Občerstvení na trase a v okolí

  • Hostinec U Pernekrů – Zubrnice
  • Hospoda Konírna (včetně soukromého ubytování) – Týniště
  • Hospůdka Šmak – Malé Březno
  • Restaurace U dubu– Velké Březno
  • Restaurace Tivoli – Velké Březno
  • Hospůdka U Lípy – Ústí nad Labem (Střekov)
zubrnicka_zeleznice.jpg

T3 Zubrnická museální železnice

Turistická linka T3 Museální zubrnické železnice jezdí na trase: Ústí nad Labem - Velké Březno - Zubrnice vždy v sezóně během víkendů a svátků.

O trati a turistické lince T3

Železniční trať Velké Březno – Zubrnice – Lovečkovice – Verneřice a její větev Lovečkovice – Úštěk o celkové délce 19 km byly zprovozněny v roce 1890 a zrušeny v roce 1978. Provoz byl obnoven 28. října 2010.

V roce 1998 byl úsek Velké Březno – Lovečkovice prohlášen kulturní památkou. 

V současné době je tato turistická linka integrována v rámci Dopravy Ústeckého kraje a pravidelné historické vlaky jezdí každoročně od dubna do konce října.  V roce 2024 je turistická linka T3 je v provozu o víkendy a státní svátky od 23. března do 3. listopadu 2024.

​Linka s označením T3 začíná v krajském městě v Ústí nad Labem ve stanici Střekov, dále vede po pravém břehu Labe do Velkého Března, kde odbočuje a dalších 6 km stoupá od řeky Labe do Českého středohoří po druhé nejstrmější trati v ČR do konečné stanice Zubrnice-Týniště. ​Zastávky Svádov, Valtířov, Malé Březno zastávka a Leština jsou na znamení.

T32

Od roku 2019 byla linka prodloužena i dále díky jediné historické autobusové lince v České republice pod označením T32 (během letních prázdnin) v úseku Zubrnice - Lovečkovice - Úštěk a zpět. Tato linka jezdí o prázdninách -  v červenci a v srpnu 2024 (jízdní řád bude doplněn níže v galerii).

Jízdní řád pro sezónu 2024 najdete níže ve fotogalerii.

Železniční muzeum

V Zubrnicích, v železničním muzeu si návštěvníci mohou zakoupit pohledy, turistickou vizitku, 3D pohlednici, pamětní hřeb a minci. Ke zhlédnutí je zde funkční modelové kolejiště stanice Levín, historická dopravní kancelář, čekárna pro cestující, historické drezíny a drážní stroje. Na vybrané exponáty si může návštěvník dokonce sáhnout, vyzkoušet si jejich funkčnost a v kolejišti se může svést na ruční kolejové drezíně.

Návštěvníci si zde mohou zakoupit pohledy, turistickou vizitku, 3D pohlednici, pamětní hřeb a minci. Ke zhlédnutí je zde funkční modelové kolejiště stanice Levín, historická dopravní kancelář, čekárna pro cestující, historické drezíny a drážní stroje. Na vybrané exponáty si může návštěvník dokonce sáhnout, vyzkoušet si jejich funkčnost a v kolejišti se může svést na ruční kolejové drezíně.

Kontakt

Adresa
Zubrnická museální železnice
Děčínská 107
Velké Březno

Telefonní kontakt
+420 725 099 546
+420 725 029 964

E-mail
spolek@zubrnickazeleznice.cz

Webová stránka
www.zubrnickazeleznice.cz

Facebook

Kategorie

Doprava

Fotogalerie