panorama-podzim-z-vrkoce_mensi.jpg

Naučná stezka Větruše – Vrkoč, Vaňovský vodopád – Ústí nad Labem

Příjemná procházka od vyhlídkového místa Větruše nad levým břehem Labe až k Vaňovskému vodopádu.

Stezka začíná od rozhledy Větruše a kopíruje nejdříve červenou turistickou značku, později je značena již jako naučná stezka. Trasa vede po úbočí labských vrchů k Vaňovskému vodopádu a k evropské raritě - skalnímu útvaru Vrkoč. Cesta poskytuje několik krásných pohledů na masiv Vysokého Ostrého, na hrad Střekov, zdymadlo a řeku Labe. Stezku kdysi pojmenovaná Juliova, má svoji dlouhou historii. Téměř před sto lety ji zřídil ústecký Horský spolek za pomoci vojáků, kteří se zde v rámci vojenského cvičení připravovali do bojů v 1. světové válce.

Trasa

Měří 4,5 km -Větruše - vodopád - Vrkoč a 5,5 až do Vaňova na autobus. Na devíti informačních panelech vás stezka seznámí s botanikou, zoologií, ekologií, geologií a historií území.

Začátek trasy začíná od hotelu Větruše, kde je i vyhlídková věž. Na Větruši můžete v sezónně vyjet z centra města lanovkou nebo pěšky po žluté. Trasa končí ve Vaňově. Zpět se dostanete po stejné trase nebo se do Ústí nad Labem můžete vrátit autobusem MHD z Vaňova.

Povaha trasy

nenáročná, po vrstevnici, místy kamenitá

vetruse.jpg

Výletní zámeček Větruše – Ústí nad Labem

K výletnímu zámečku Větruše se dá dostat lanovou dráhou z obchodního komplexu Forum v centru města Ústí nad Labem.

Lanovka

Jedná se o unikát, neboť její dvě švýcarské kabinky překonávají vzdálenost 330m a převýšení 50m jako jediné v ČR bez podpěr. Lanovka vyjíždí přímo z obchodního centra Fórum. Více o lanové dráze.

Vyhlídková věž

Za návštěvu stojí třicetimetrová vyhlídková věž zámečku, nabízející jedinečný výhled na město, do labského údolí i na hřeben Krušných hor. Věž je otevřena celoročně a vstupné na ní je dobrovolné.

Zrcadlové a přírodní bludiště

Dalšími lákadly areálu jsou zrcadlové a přírodní bludiště, dětské hřiště a sportoviště. V zrcadlovém bludišti se návštěvníci mohou pobavit pohledem do křivých zrcadel, prohlédnout si expozice ve výstavní části. V sousedství zrcadlového bludiště se návštěvníci ztratí v labyrintu zelených thují přírodního bludiště.

Hotel s restaurací uvnitř zámečku nabízí ojedinělý gastronomický zážitek, luxusní ubytování a posezení s rozhledem do okolí.

Kontakt

Adresa
Areál Větruše

Ústí nad Labem

Telefonní kontakt
+420 475 271 700 (infocentrum města)
+420 474 620 330 (hotel)

E-mail
info.stredisko@mag-ul.cz
hotel@hotelvetruse.cz

Webová stránka
www.usti-nad-labem.cz

Kategorie

S dětmi za zábavou

Fotogalerie