Jedná se o jeden z nejkrásnějších a nejzajímavějších vrchů Českého středohoří, jeho návštěva je nezapomenutelným zážitkem. I když se svou nadmořskou výškou 457,2m nepatří zdaleka mezi velikány, vyčnívá z rovinatého Poohří jako velmi výrazný vrchol. Holé a příkré svahy Rané lákají nejen přírodovědce a turisty za dalekým rozhledem, ale zejména příznivce všech druhů bezmotorového létání, pro něž je tato hora přímo kultovním místem.
Raná je na rozdíl od většiny sousedních kuželovitých vrchů (Oblík, Srdov, Brník, Milá, Křížové vršky) oddělena úzkým, téměř 1 km dlouhým hřbetem podélného tvaru se třemi vrcholy. Přesto se při pohledu od jihozápadu nebo severovýchodu projevuje silueta Rané díky příkrým symetrickým svahům jako typický kužel. Hlavní vrchol se nachází uprostřed hřebenu, dva nižší vrcholy vystupují po jeho bocích (jihovýchodní, severozápadní). Ladné tvary téměř holého vrchu narušují vedle lesovitého porostu na severním svahu i stopy bývalého kamneolomu. Ten se nacházel v blízkosti stejnojmenné vsi, při východním úpatí.
Na vrchol vede modrá turistická trasa. Výstup je možné začít už v Lounech, v Lenešicích nebo v obci Hrádek. Nekratší cesta na vrchol však vede po neznačené trase ze parkoviště u obce Raná.
Jižní svah je pak Národní přírodní rezervací. Jedná se o významnou oblast s výskytem suchomilných teplomilných trav. V trávě zde můžeme najít tařici skalní, bělozářku liliovitou či kozinec bezlodyžný. Z fauny tuto oblast obývá například sysel obecný nebo linduška úhorní či kriticky ohrožený modrásek ligrusový. Jedná se ale také o kolébku československého plachtění.