Ulričinou stezkou – Třebívlice
Výlet na stezku můžeme začít návštěvou muzea (v budově třebívlického zámku) se stálou expozicí J. W. Goetha a Ulriky von Levetzow, kde si přiblížíme nejen příběh nenaplněné lásky.
U muzea půjdeme po modré turistické značce až do obce Dřemčice, odkud můžeme pokračovat po žluté turistické značce pod Kuzov. Pokud si chceme výlet prodloužit a využít nádherných výhledů, vystoupáme na vrchol Kuzov (393 m n. m.). Po zdolání vrcholu se vrátíme na cestu žluté turistické značky a procházíme dále přes obec Staré do obce Leská. Zde se napojíme na červenou turistickou značku, která nás přivede zpět do Třebívlic.
Celá trasa je dlouhá přibližně 8,5 km.
Během turistické sezóny můžeme využít pro cestu do Třebívlic služby Středohorského motoráčku (T4).
Zastávky
Třebívlice
První zmínka o vsi Třebívlicích se datuje do roku 1318, kdy se uvádí Mikuláš z Třebívlic. Ve 14. století známe v souvislosti s Třebívlicemi několik zdejších zemanů a rytířů. Kde seděli,nevíme; na počátku 15. století je však doloženo, že v Třebívlicích existovaly dva dvorce a dvě tvrze – horní a dolní.
Ves tehdy byla dlouhodobě rozdělena a majitelé jednotlivých dílů se zřejmě rychle střídali. Historicky nejvýznamnější postavou mezi nimi byl Zikmund Řepanský z Hrádku (? – † před rokem 1434), radikální husita a významný táborský ideolog, který později přešel až na extrémní pozici pikartství; ten držel část Třebívlic někdy po roce 1408. Roku 1470 byl držitelem dolní tvrze Evan z Údrče, jehož dědicové koupili roku 1560 i horní tvrz. Roku 1586 si synové Vojtěcha z Údrče dědictví rozdělili a od té doby byly Třebívlice rozčleněny na Horní a Dolní. Pamětihodnou v dějinách Třebívlic je éra Klebelsbergů, kteří v osmdesátých letech 18. století přestavěli dolní tvrz na zámek a k jejichž rodu náleží (jako nevlastní dcera Františka Klebelsberga) i známá Ulrika von Levetzow (1804 – 1895), poslední velká láska Johanna Wolfganga Goetha. Ulrika je pochována na místním hřbitově.
Třebívlický zámek je prostá klasicistní budova postavená v místě staršího zámku zbořeného roku 1837; dnes je v něm umístěna škola a v parku pavilon s muzeem Ulriky von Levetzow. Jinými významnými památkami jsou kostel svatého Václava přestavěný na konci 17. a počátku 18. století, barokní kaple z roku 1731 a barokní fara z roku 1787. V současnosti se v obci cílevědomě buduje vinařská tradice.