Úštěk-jarmark.jpg

Úštěk – prohlídka historického centra a výlety po okolí

Město Úštěk je oblíbeným turistickým cílem. A není se čemu divit, město nabízí spoustu turistických lákadel a zajímavostí.

Jako první zastávku lze zvolit například židovskou synagogu, která byla postavena v letech 1791 - 1794 v klasicistním slohu. Od roku 2014 zde můžete zhlédnout expozici „Židovské školství“. Jako další zastávka může být Muzeum čertů, které se nachází v Pikartské věži a v místním sklepení. K vidění jsou zde figurky čertů ale i pohyblivý „Peklém“. K vyzkoušení jsou k dispozici různá pekelná zařízení. Další zajímavé zastávky ve městě jsou např. Ptačí domky, Vodní svět nebo samotné historické centrum města, jemuž dominuje barokní kostel. sv. Petra a Pavla a na kterém se nachází krásné štítové domy. Historické centrum města je od roku 1980 chráněno jako Městská památková rezervace.

Během letních dnů je ideální zastávkou také jezero Chmelař, kde je možné se vykoupat. Pro vícedenní rekreaci je možné se ubytovat v kempu. Jezero patří k nejvyhledávanějším a nejlepším rekreačním oblastem celého regionu. Návštěva města Úštěk je vhodná pro rodiny s dětmi.

Možnosti výletů po okolí města Úštěk

Na hrad Helfenburk

Z Úštěka vede značená žlutá turistická trasa, která vás podél Hrádeckého potoka dovede po 5 km až na Helfenburk, který též zvaný jako Hrádek. Kratší varinta výletu se dá zahájit na parkovišti pod obcí Ostré, kde je turistické parkoviště a začíná zde červená turistická trasa. Obě trasy se později spojí a vedou pod příkrý svah, který budete muset zdolat. Odměna je ale velkolepá. Ruiny vystavěné na pískovcové skále jsou velmi dobře přístupné. Rozhled po krajině je nezapomenutelný a rozhodně stojí za to. Hrádek byl vystavěn ve 14. století rodem Ronovců. Hradby jsou vysoké až 12 metrů a dominuje jim 17 metrů vysoká věž. Hrádek je pro veřejnost přístupný po celý rok. Výlet je vhodný jak pro rodiny s dětmi, tak i pro pěší.

Na Kalvárii Ostré

Atraktivní turistickým cílem je i Kalvárie na Ostré. Z centra města Úštěk se vydáme po červené turistické trase a na rozcestí Lukovsko odbočujeme na žlutou. Ta nás kolem zajímavého skalního útvaru Opiči hlava dovede až na vrchol zvaný Kalvárie. Místo, které místní nenazvou jinak než Kosteličky bylo v minulosti cílem poutníků a dnes nabízí krásný výhled do okolí. Za poslední roky bylo díky aktivitě Spolku pro obnovu památek Úštěcka kompletně opraveno a tak je samotná sakrální stavba zajímavým turistickým cílem.

Sedlo

Třetím tipem na výlet do okolí historického města Úštěk je výstup na nejvyšší horu Verneřické části Českého středohoří, na horu Sedlo. Vyrazit můžeme rovnou z centra Úštěka, odkud nás červená turistická trasa dovede až na rozcestí těsně pod vrcholem. To by nás, ale čekala túra k vrcholu delší než 8 km. Cestu si tam můžeme zkrátit a začít v Habřině nebo až v Hradci, v Trnobranech či Lovečkovicích. Z vrcholu Sedla, který dosahuje 726 m n. m. je krásný výhled a navíc je vrcholová část chráněna jako Národní přírodní rezervace.

Úštěk.jpg

Úštěk

Vyhlášeným místem pořádání tradičních jarmarků je město Úštěk, které je nejmenší českou městskou památkovou rezervací s krásným historickým centrem.

Za zmínku stojí tzv. Ptačí domky připomínající ptačí hnízda vysoko na zdi nebo stálá expozice Muzea čertů v Pikartské věži a v hradním podzemí na Panském dvoře. V Úštěku najdete zachovalé pozdně gotické stavby, krásný barokní kostel sv. Petra a Pavla a nově opravenou židovskou synagogu. Zajímavé jsou i místní štítové domy a hrad, který je trochu ukrytý za městským úřadem.

Úštěk je oblíbeným cílem filmařů a v minulosti se zde natáčely filmy jako je např. Kolja nebo Rebelové. Město je také výborným výchozím místem pro výlety do okolí. Nachází se totiž na rozhraní dvou CHKO a to CHKO České středohoří a CHKO Kokořínsko - Máchův kraj. Z Úštěka se můžete vydat na výlet na nedaleký hrad Helfenburk (zvaný též Hrádek), na Kalvárii v Ostrém nebo na Dubí Horu, která je místními nazývána Konojedské bochníky. Nedaleko je také zámek Ploskovice, rozhledna Hořidla a krajinná dominanta - vrch Sedlo.

V Úštěku se můžete také vykoupat a to v jezeře Chmelař. U této vodní plochy se nachází dvě pláže, půjčovna lodiček a šlapadel, řada stánků a také kemp.

Kontakt

Adresa
Úštek - Informační centrum
Mírové náměstí 47
41145 Úštěk

Telefonní kontakt
+420 416 795 368

E-mail
mk.ustek@tiscali.cz

Webová stránka
www.mesto-ustek.cz

Facebook

Kategorie

Města a obce

Fotogalerie