loupeznik-uvodni.jpg

Naučné putování loupežníka Štětky

Naučná stezka po okolí města Štětí pro celou rodinu přibližující historii a malebnou přírodu, průmysl i zemědělství Štetska. Putováním provádí legendární Loupežník Štětka se svou čtyřčlennou družinou předávající informace na vyznačeném okruhu začínaj

V dávných dobách třicetileté války byl loupežník Štětka pánem hlubokých lesů, polí i strání v okolí městečka Štětí. Dnes je jeho domovem bývalá jeskyně Mordloch, ukrytá daleko od lidí uprostřed stračenských lesů. Kde kdo jej v kraji zná. Chudé a poctivé chrání, nepoctivost a lakotu spravedlivě trestá. Tento kraj mockrát křížem krážem prochodil. Zná zde každou cestu i pěšinku v mlází.

Při dobrodružném putování s loupežníkem Štětkou narazíte na naučné tabule, které vám prozradí vše o historii, přírodě, fauně a flóře, průmyslu a zemědělství zdejšího regionu či navštívíte bájnou jeskyni Mordloch loupežníka Štětky. Vyzkoušet také můžete poznávací soutěž Po stopách loupežníků či loupežnický geocaching.

loupeznik-01-obr1.jpg

Stračí rozcestí

Region Štětsko - zdejší oblast vyniká svou rozmanitostí. Nezaměnitelnou krajinu lesů a skal, částečně zasahující do CHKO Kokořínsko – Máchův kraj, dokresluje mozaika políček a luk, malebné vesničky „Texasu“ i mohutný tok řeky Labe.

Přírodní krásy střídá nepřehlédnutelný průmyslový ráz centra regionu – města Štětí. Na 21 zastaveních „Naučného putování loupežníka Štětky“ je představena minulost i současnost regionu a zajímavosti kraje.

Poloha regionu Štětsko

Region Štětska leží v jihovýchodní části Ústeckého kraje mezi městy Litoměřicemi a Mělníkem a v druhém směru mezi Roudnicí n. L. a Dokeskou pahorkatinou. Polohu regionu lze také definovat jako prostor mezi kopcem Sovice (272 m), který se tyčí nad ohybem řeky Labe nedaleko Roudnice n. L. a Dubskou vrchovinou, která naši krajinu na východě uzavírá. Obce jsou rozloženy v blízkosti řeky Labe a potoka Obrtky v nadmořské výšce 150 – 280 metrů. Úrodná polabská krajina s kdysi bohatým rybolovem byla osídlena odpradávna, mnohem dříve než na památný Říp měl podle pověsti vystoupit praotec Čech v čele našich slovanských předků.

Texas

Krajina mezi Štětím, Úštěkem a Dubou o rozloze téměř 100 km² v povodí středního toku Obrtky a Úštěckého potoka získala v lidové mluvě nových osídlenců po druhé světové válce poněkud pejorativní souhrnnou přezdívku „Texas“.

Používají ji zejména lidé střední generace, přitom ale již nikdo pořádně neví, jaká asociace se severoamerickým státem Texas sehrála rozhodující roli při ustálení tohoto pojmenování. Někteří je dávají do souvislosti s tamní úrodnou půdou, jiní se spíše kloní k podobnosti se specifickými, poněkud drsnějšími přírodními podmínkami. Také se tak mohlo nazývat území, do kterého mířili po druhé světové válce tzv. „zlatokopové“ s vidinou rychlého zbohatnutí po převzetí konfiskovaného majetku, zanechaného zde odsunutými Němci.

Zobrazit na Mapy.cz
0150030004500
km
Upozornění pro vývojářeTento web používá již nepodporovanou knihovnu pro zobrazení mapy.Více informací najdete zde