Říp (1).JPG

Výlet na Říp

Hora Říp s románskou rotundou vystupuje z polabské roviny 5 km jižně od Roudnice nad Labem. Na vrcholu stojí kaple zasvěcená patronu Přemyslovců sv. Jiří a patronu země české sv. Vojtěchovi. Uvnitř je k vidění socha sv. Jiří s drakem.

Na horu Říp vede několik značených turistických cest. Pokud si zvolíte cestu z Roudnice nad Labem , tak vás se držte modré turistické značky. Ta vás povede tzv. Čechovou alejí,která nabízí zastavení v příjemné hospůdce Štípárna ve Vescích, a dále až do Rovného pod Řípem. Odtud pokračujete směrem k úpatí hory Říp a lesem pak vystoupáte až k samotnému vrcholu. Z vrcholových vyhlídek Řípu - Mělnické, Pražské a Roudnické - se vám naskytnou daleké panoramatické výhledy na České středohoří či hluboké lesy Kokořínska. Zpáteční cestu lze absolvovat na koloběžkách, které si zde zapůjčíte a v Roudnici nad Labem pohodlně vrátíte. Jedním z konečných míst jízdy na koloběžkách může být informační centrum, které je výchozím bodem pro prohlídkový okruh románský hrad a Lobkowiczký zámek.

Výstup na Říp podle praotce Čecha

Podle legendy na Říp vystoupil praotec Čech se svou družinou. Dnes místo patří mezi základní symboly české státnosti. Archeologické nálezy však svědčí o tom, že Říp přitahoval pozornost již mnohem dříve. Na samém vrcholu, v nadmořské výšce 456 m. n. m., stojí románská rotunda sv. Jiří a sv. Vojtěcha. Stavba byla v roce 1126 obnovena českým knížetem Soběslavem I. na oslavu jeho vítězství nad německým králem Lotharem III. ve slavné bitvě u Chlumce. Její současná podoba je ale výsledkem několika rekonstrukcí z 19. až 21. století. Uvnitř je umístěna pískovcová deska s reliéfním ztvárněním boje sv. Jiří s drakem od Bernarda Otto Seelinga z roku 1870 a socha sv. Jiří, kterou vytvořil v roce 1881 sochař Eduard Veselý. Na výzdobě interiéru se významně podílel akademický sochař Stanislav Hanzík. Každoročně se zde koná Svatojiřská pouť.

stiparna_venku.jpg

Hospůdka Štípárna – Vesce

Hospůdka Štípárna situovaná v klidném prostředí je útočištěm nejen pro poutníky mířící na památnou horu Říp.

Hospůdka nabízí denní menu i stálou nabídku chuťovek a dobré pivo.

Celoročně se zde konají nejrůznější veřejné akce. Samotné místo lze využít i pro soukromé oslavy.

Další sužby

  • Štípárna nabízí široké vyžití pro celou rodinu. Pro malé děti je v areálu k dispozici dětský kout. Pro ty větší koloběžky, lezecká stěna, střelba z luků a praků, zatloukání hřebíků a jiné.
  • Atrakce jsou též vhodné k objednání pro žáky škol. K dispozici je zde i úvaziště pro koně a veškeré zázemí pro cyklisty i turisty – kout pro servis a mytí kol.
  • Půjčovna koloběžek funguje po dobu turistické sezony

Kontakt

Adresa
Hospůdka Štípárna
Vesce 45
411 87 Krabčice

Telefonní kontakt
+420 604 559 931

E-mail
stiparna@seznam.cz

Webová stránka
www.stiparna.cz

Facebook

Kategorie

Stravování

Fotogalerie