Naučná stezka Hlinná – Kamýk
Geomorfologický celek České středohoří (německy Böhmisches Mittelgebirge) zaujímá rozlohu 1265 km². Z horopisného hlediska spadá do Podkrušnohorské oblasti, jež je součástí Krušnohorské subprovincie.
Tato naučná stezka přibližuje geologický význam části území Českého středohoří a jeho přírodně-historické souvislosti. Trasa začíná v Hlinné a vede směrem k Holému vrchu, Velkému hradišti, vrchu Plešivec a zpět. Jednotlivé zastávky jsou v terénu označeny informačním panelem s uvedením charakteristiky lokality.
Trasa je dlouhá cca 10 km a nezávazná, jednotlivé zastávky na sebe tematicky nenavazují. Návštěvník si tedy může sám určit pořadí zastávek, anebo si vybrat pouze část trasy. Místní zajímavostí je mimo jiné přírodní rezervace Holý vrch.
Zastávky
Plešivec a geologie
Plešivec (Eisberg) – 509 m n. m. – také zvaný Ledový vrch - je lesnatý, vulkanický čedičový kužel. Přírodní památka se nachází v katastru obce Kamýk, asi 5 km severozápadně od města Litoměřice. V sutích při úpatí západního a severozápadního svahu vznikly trvalé ventaroly - tzv. Ledové jámy - dutiny ohraničené čedičovými balvany, v nichž se udržuje led a sníh do pozdního jara až léta. Jedná se o přírodní výtvor podléhající ochraně.
Geologie
Geologická charakteristika: Kóta 510 Plešivec je tvořena bazanitovou intruzí v pískovcích merboltického souvrství, která je obnažena v subvulkanické pozici. Eroze, která stále preparuje intruzivní těleso, má za následek vznik balvanité suti - kamenného moře. Při jeho vzniku zůstávají relativně hluboké nevyplněné prostory mezi jednotlivými balvany. Pokud není propojením prostor umožněna cirkulace vzduchu, pak se v nich hromadí těžší studený vzduch. V takové dutině může po zimním období vydržet zbytek sněhu ještě po dlouhou dobu. Toto je mechanismus vzniku ledových jam - chráněného fenoménu lokality Plešivec.
Velkou část Plešivce pokrývá smíšený les. Na jihu se rozprostírá velké suťové pole. Další se nalézají na západním a severozápadním svahu hory. Na vrcholu je ze suti vytvořena kamenná cesta. Suťová pole složená z poměrně stejně velkých úlomků se nazývají droliny. Ty se nevyskytují pouze zde, ale i na dalších kopcích v této oblasti.
Mimo chráněnou lokalitu při cestě k Plešivci (cca 500 m západně od křižovatky v Hlinné) je v lese opuštěný lůmek v pískovcích merboltického souvrství. Na jižním svahu vrchu stojí barokní kaple sv. Jana Křtitele, šestiboká stavba s vysokou kupolovitou střechou a lucernou. Původně byla renesanční hrobkou Viléma ze Lstiboře († 1551), dnešní podobu získala v roce 1660.