Zlatá stezka Zemí hradů
„Zlatá stezka Zemí hradů“ v celkové délce 89 km z Budyně nad Ohří do Úštěku propojuje většinu významných hradních památek v oblasti Českého středohoří.
České středohoří je především krajem s neopakovatelnou atmosférou krásné přírody, vysokých čedičových kup a – to především – zemí hradních zřícenin, které tyto dominantní vrcholy korunují. A ty nádherné výhledy do kraje! Nic podobného v českých zemích neuvidíte. Navíc jen málokdo si uvědomí, že České středohoří je místem, kde se odehrávají nejstarší české pověsti a že je také jediným regionem, kde svého strategického génia vtiskl do vlastních hradních staveb neporazitelný český vojevůdce Jan Žižka z Trocnova a Kalicha.
Trasu je možné si prodloužit i za hranice Ústeckého kraje a pokračovat z Úštěka na Blíževedly až na Ronov. A několi kilomětrů navíc je pak samostatná odbočka na Helfenburk.
Mapa trasy: https://mapy.cz/s/fakopacora
Zastávky
Třebušín
První zmínka o Třebušíně je z roku 1169, kdy se připomíná Bleh z Třebušína (Bleh de Trebussen). Ten seděl na tvrzi, která stávala u kostela.
Dalším držitelem vsi byl Hroznata – pozdější zakladatel tepelského kláštera –, který ji spolu s jinými statky věnoval řádu johanitů; posléze Třebušín náležel k býčkovické komendě Řádu německých rytířů. Roku 1422 zastavil císař Zikmund zboží býčkovické komendy, zahrnující i Třebušín, Zikmundovi z Vartemberka. Reálná uplatnitelnost zástavy však byla problematická, neboť region tehdy ovládal husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova, který si dokonce na kopci nad Třebušínem postavil hrad Kalich. V těch časech se Třebušínsko řadilo k nejvýznamnějším husitským základnám vůbec. Vartemberkové jsou spolehlivě uváděni jako držitelé Třebušína až od roku 1496. Od roku 1540 ves náležela Dubanským z Duban a po nich, od roku 1578, Hostákovským z Arklebic, kteří si zde postavili novou tvrz – pozdější zámek. Dnes barokní budova, která ve hmotě svých sklepů a přízemí severního křídla obsahuje renesanční konstrukce, náleží k nejhodnotnějším místním památkám. K těm se řadí i původně románský farní kostel sv. Mikuláše, připomínaný poprvé roku 1384 a po roce 1710 barokně přestavěný, socha sv. Jana Nepomuckého a Žižkův hrad Kalich, jehož zbytky se dosud spatřují na vysokém vrchu nad obcí.